Jsem koordinátorka dobrovolnického programu Dopisování s vězni pod Maltézskou pomocí v Olomouci a ráda bych vám v daném článku představila pohled vězně na tuto formu dobrovolnictví. Pán, který píše o své zkušenosti s dopisováním, je v našem programu už 6 let a dopisuje si s dvojicí už 6 let.

Zkušenosti s dopisováním si s anonymním pisatelem je pro mě úplně nová zkušenost. Musím ale říct, že je to velmi milá zkušenost. Pro mě, jako vězně, je příjemné dostávat dopisy, které jsou vstřícné a obohacující a navíc nemají hlavičku soudu či exekutora 😀 (dopisy se zeleným pruhem na obálce se čtou zle). Dopisy i když jsou anonymní a neosobní co do detailu, jsou pro mě velkým přínosem. Když se svěřím se svými problémy, člověk, se kterým si píšu se mi snaží poradit a přispět trochu i ze svých zkušeností. Samozřejmě dostávám dopisy od svých blízkých, ale ty mají úplně jinou formu, podobnou, ale ve spoustě věcí jinou. S člověkem, se kterým si píšu už šest let si máme stále, co psát a jsem velmi moc vděčný a děkuju za tento projekt. Spousta lidí si řekne, s kým si to píšeš?! Vždyť je to “muhl”, ale tito škarohlídové si neuvědomujou, že i tito “muhlové” jsou lidi a mají své rodiny i city. Práce dobrovolníků, kteří si dopisují s vězni je dle mého velkým přínosem pro obě strany. Na závěr musím říct, že mi toto dopisování bude po propuštění chybět. Ale můžu udělat jednu věc, předat dál to, co bylo umožněno mě a za co jsem velmi vděčný. Děkuji a přeji krásné slunečné dny.”

Chcete se stát dobrovolníkem, nebo jste vězeň, který by si rád dopisoval?

V případě zájmu stát se dobrovolníkem mě prosím kontaktujte na emailu [email protected] nebo na telefonu 732 789 001.

Pokud máte zájem si dopisovat z prostředí věznice s dobrovolnickou dvojicí, napište dopis na adresu Maltézské pomoci v Olomouci (Wurmova 7) s krátkým představením se.

Projekt je podpořen městem Olomouc.

olomouc logo