Maltézská pomoc již druhý týden zajišťuje spolu s dalšími organizacemi provoz ubytování pro osoby bez domova. Přinášíme Vám malou reportáž, jak to vypadá v hotelu po dvou týdnech od otevření.

Klienti si vzájemně pomáhají
Ubytovali jsme 63 lidí a kapacita hotelu je tak naplněna. Většina klientů se už zabydlela a ve svém dočasném domově si zvykla. I přes počáteční obavy se ukázalo, že se chovají velmi slušně a k žádným větším problémům nedochází. Mnoho z nich se dokonce zapojilo do každodenního provozu hotelu. Jedna z našich klientek má na starosti praní prádla, jiný klient úklid kuchyňky a třídění šatníku a další se zase střídají v mytí chodeb a pravidelně dezinfikují kliky.

Na hotelu jsou ubytováni ti lidé z ulice, kteří jsou současnou situací nejvíce ohroženi, tedy osoby se zdravotními problémy a senioři. Někteří ze seniorů jsou už v pokročilém věku a potřebují tak pomoct s hygienou. Role pečovatelky se k našemu překvapení zkušeně ujala ubytovaná klientka a každý večer svým spolubydlícím s hygienou ochotně pomáhá.

Zdraví především
Postaráno je ale i o další, kteří potřebují pomoc. Jeden z našich klientů je upoután na vozík, jiní mají bércové vředy, dekubity, další pán je těžký diabetik. O všechny se starají Medici na ulici, kteří docházejí do hotelu třikrát týdně. V případě potřeby mohou ubytovaní využít i služeb psychologa, ortopeda či chirurga. Samozřejmě také průběžně sledujeme, zda některý z klientů nevykazuje známky nákazy koronavirem. Každý den proto všem měříme teplotu a zjišťujeme jejich zdravotní stav.

Co s volným časem?
V této době se mnoho z nás zabývá otázkou, co si počít s nově nabytým volným časem, jak ho využít. Nějak smysluplně se zabavit doma může být těžší, než se zdá. Dočasným domovem našich klientů je hotel, a pokud nemají nutný důvod k jeho opuštění, musí se zdržovat převážně ve svých pokojích. Brzy jsme proto začali řešit jednoduchou otázku: Jak jim pomoci překonat nudu? Začali jsme proto shánět knihy (ano, někteří ubytovaní klienti se skutečně stali vděčnými čtenáři), časopisy a hry. Připravujeme tematické přednášky, online poradenství, psychologickou podporu. A pak také něco, co většina z nás považuje za naprosto samozřejmé: možnost strávit nějaký čas brouzdáním po internetu. Hotel v tuto chvíli funguje jako svépomocná komunita. Kdo může, přiloží ruku v dílu. A to je dobrá zpráva.

Autor: Barbora Deutschová a Radka Vališková

Přispějte, prosíme, na projekty Maltézské pomoci pomocí portálu Darujme.