Společná kampaň Olomouckého kraje, Univerzity Palackého a Maltézské pomoci má přitáhnout pozornost k tématu dobrovolnictví Olomouc (5. prosince 2022) – Připomenout důležitost dobrovolnické práce pro společnost, to je smyslem Mezinárodního dne dobrovolníků, který se celosvětově slaví 5. prosince. Stejný cíl má i kampaň, kterou společně připravil Olomoucký kraj,
Univerzita Palackého v Olomouci a nezisková organizace Maltézská pomoc. Vizuál kampaně, který má přitáhnout pozornost k tématu dobrovolnictví, se od dnešního dne objeví například v městské i krajské hromadné dopravě, na obrazovkách ve veřejných budovách nebo na webových stránkách a sociálních sítích.

Tím, že pomáháme druhým, pomáháme i sobě, míní náměstek hejtmana Slavotínek

„Bez dobrovolníků, bez těch dobrých duší, bychom v Olomouckém kraji nezvládli ani covidovou pandemii, ani pomoc válečným uprchlíkům z Ukrajiny. Šíře pomoci a hlavně potřeb našich bližních ale stále roste. Proto bychom chtěli nejen oslovit a získat nové dobrovolníky, ale především zvýšit povědomí veřejnosti o této společensky nedoceněné práci a také její prestiž. Tím spíš, když pomáháním druhým pomáháme i sami sobě. Zvláště děti a mladí lidé si při společensky prospěšné práci pěstují sociální kompetence a dovednosti, které jim výrazně pomohou v profesním životě,“ řekl u příležitosti spuštění kampaně Ivo Slavotínek, náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí a záležitostí seniorů.

Olomoucká univerzita má své Dobrovolnické centrum už od roku 2016, kdy jeho činnost zahájila jako první vysoká škola v České republice. „Jsem hrdý na naše studenty a zaměstnance, kteří pomáhají všude tam, kde je třeba. Zejména jejich zapojení v letošním roce, díky němuž se naše univerzita velmi výrazně podílela na celokrajských aktivitách pomoci Ukrajině, bylo opravdu obdivuhodné. Vnímáme dobrovolnictví jako příležitost pro vlastní seberozvoj a jako podporu občanské angažovanosti. Je to téma, které je stále velmi aktuální. Jsme tedy připraveni poskytnout potřebnou podporu všem, kdo se o možnosti dobrovolnické pomoci a o téma dobrovolnictví zajímají,“ podotkl Vít Procházka, prorektor pro komunikaci a studentské záležitosti Univerzity Palackého.

To, co je v životě nejvýznamnější, se nedá koupit, říká vedoucí olomoucké Maltézské pomoci Umlauf

Maltézská pomoc je nestátní nezisková organizace, která u nás od roku 2002 poskytuje sociální služby, realizuje dobrovolnické programy a další aktivity charitativního nebo humanitárního charakteru ve třinácti centrech v celé České republice. Jedním z center je i olomoucká pobočka této organizace. „V našich životech rozhodně platí, že to, co je pro nás nejdůležitější a nejvýznamnější, se většinou nedá vůbec koupit. Dobrovolnictví jako činnost vykonávaná zdarma bez nároku na odměnu nám tuto pravdu připomíná. Proto je velmi důležité využívat příležitostí k šíření této myšlenky a propagaci možností, jak se zapojit, aby se v naší společnosti stala z dobrovolnictví běžná součást občanského života,“ doplnil Michal Umlauf, vedoucí olomouckého centra Maltézské pomoci.

Více informací k tématu lze získat na webových stránkách maltezskapomoc.cz a dobrovolnici.upol.cz.

Chcete se zapojit jako dobrovolník v Maltézské pomoci? Kontaktujte nás

Autor: Egon Havrlant, UP

 

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

    [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]