Wikipedie je největší celosvětová encyklopedie na světě, kterou denně využije mnoho miliónů lidí. Přináší znalosti prakticky o celém lidském vědění. Věděli jste však, že se jedná o otevřenou encyklopedii? Můžete ji editovat kdokoli a zaznamenávat tak informace pro další generace. Kdo ale za Wikipedii stojí, jsou na ní informace důvěryhodné, jsou nějak kontrolovány? A jak může člověk Wikipedii editovat? Na vše odpoví ve večerní lekci dlouholetý editor Wikipedii Jan Kameníček, který účastníky provede encyklopedií, ukáže, jak funguje a jak z ní efektivně získávat informace, řeč bude i o tom, jak správně Wikipedii editovat, aby Vás to bavilo a viděli jste za sebou výsledky hezké práce. Budeme se bavit i o nedávno zesnulém editorovi Janu Sokolovi, který byl nejznámějším českým seniorem působícím na největší encyklopedii na světě.

Reagujeme na nemožnost setkávat se osobně

Vzdělávací projekt Moderní senior pro osoby z Olomouckého kraje reaguje na aktuální situaci a přechází do online podoby. Online lekce je dostupná všem seniorům prostřednictvím tohoto odkazu. Stačí se přihlásit ve čtvrtek v 18:00 skrze odkaz, který získáte naskenováním QR kódu.

Jak se připojit?

Pokud již Zoom nainstalovaný máte, odkaz vás přesměruje do nainstalované aplikace, kliknete na povolit, napíšete své jméno a připojíte se (případně vložíte číselný kód přednášky 9585611232).

Snazší varianta: Pokud Zoom nainstalovaný nemáte, po kliknutí na odkaz jste přesměrování na novou kartu, kde napíšete své jméno, budete dotázáni, zda nejste robot, můžete být vyzváni k odsouhlasení podmínek (I agree). Pokud chcete, můžete se připojit i prostřednictvím audia, opět stačí kliknout na modré velké tlačítko „připojit se s pomocí audia/zvuku z počítače“. V případě problémů s připojením se můžete prostřednictvím SMS na telefon 605 228 161 obrátit s žádostí o pomoc na koordinátora kurzu, který se Vám zpět ozve a pomůže.

Stejný návod, jako je zobrazený níže, platí i při připojení se přes telefon.

jen při prvním návštěvě online lekce

 

A máte hotovo. V 18:00 se připojí lektoři, stačí vyčkat.

Další témata přednášek

Senioři se mohou těšit na další přednášky vždy ve čtvrtek v 18:00 na následující témata:

  • 11. března: Sociální síť Facebook a jak se v ní orientovat
  • 18. března: Spam a jak se s ním vypořádat
  • 25. března: Úprava fotografií
  • Zabezpečení počítače, telefonu či tabletu, bezpečnost vašich účtů a dvoufázové ověření
  • Vyhledávání na internetu: efektivně a bezpečně

 

Vstup na přednášku je zdarma, je možné přispět dobrovolnou částkou na činnost Maltézské pomoci ZDE.

Autor: Karel Čapka