Minulý článek byl úvodem do tématu pohybové aktivizace. Pohybové aktivity jsou ve vyšším věku spojovány s určitými riziky a senioři mají strach z pádu, který by mohl negativně ovlivnit jejich zdravotní stav. V tomto článku si povíme víc o bezpečné chůzi, která je naprostý základ, aby klient mohl zůstat co nejvíce samostatný. 

Dále budeme využívat odkazy na naše instruktážní videa. Jsou skvělým pomocníkem pro všechny pečující, kteří se starají o své příbuzné a zpočátku mohou tápat, jak správně svému blízkému pomoci.

Doprovod při chůzi

Pokud je klient pohyblivý, ale je zde riziko pádu způsobené např. častými závratěmi nebo se senior obává samostatné chůze, může ho podpořit při chůzi osobní asistent či jiná blízká osoba. Nejprve je třeba eliminovat nebezpečí v bezprostřední blízkosti – asistent se rozhlédne po bytě, odstraní ostré hrany a předměty, které by mohly způsobit pád, upozorní klienta na vratký a neupevněný nábytek. Na zvážení jsou koberečky, které jsou častým rizikem pádu. Pozor si musí dát na mokrou podlahu, venku na náledí apod. Důležité je dbát na správnou pevnou obuv asistenta i klienta (např. klient by neměl chodit po bytě jen v ponožkách, asistent by neměl mít pouze návleky atd.). Jakmile jsou odstraněny překážky, asistent pomůže klientovi se zvednout, poté ho doprovází a přidržuje za ruku. V případě, že klient je po zranění, doprovod stojí vždy na postižené straně. 

Chůze s holí

Pro lepší stabilitu může klient využít hůl. Senior ji drží ve své silnější ruce a asistent jej doprovází z druhé strany. Berle i podpůrnou hůl může předepsat praktický lékař či jiný specialista, ale pojišťovna tyto pomůcky hradí jen v základním provedení. 

Chůze s chodítkem

Pokud stav klienta již neumožňuje samostatný pohyb nebo se zotavuje po zranění, je dobré využít pomoc chodítka. Může být zdravotní pojišťovnou hrazené v plné výši nebo jen částečně – poté vznikne doplatek, který hradí pacient. Na trhu je nepřeberné množství typů chodítek, ten správný by měl vždy doporučit ergoterapeut či lékař, stejně tak jako správné nastavení výšky chodítka. V zásadě ale můžeme rozlišit dva základní druhy chodítek: pojízdná a nepojízdná.

Nepojízdná chodítka se využívají především při chůzi v bytě na menší vzdálenosti. Poskytují seniorovi největší stabilitu, pohyb však může být náročný, protože je potřeba chodítko při posunu nadzvedávat. 

Pojízdná chodítka (rolátory) mají kola a jsou vhodná především na ven při přesunu na delší vzdálenosti. Mívají zádovou opěrku nebo sedátko, aby si senior mohl odpočinout. Proti nepojízdným vodítkům ovšem neposkytují seniorovi takovou stabilitu. 

V příštím článku si přiblížíme péči o imobilního seniora – jak zajistit tělesnou hygienu, oblékání i polohování na lůžku.

Autor: Marie Sobotová