V Maltézské pomoci v centru Praha pracuji jako koordinátorka osobní asistence teprve přes rok a jsem zde moc spokojená. Přirostla mi k srdci přátelská atmosféra organizace a nebývale lidský přístup ke klientům a jejich rodinám, ale i k našim asistentkám a asistentům. Jejich skvělé práce si velmi vážíme a snažíme se ji i náležitě ocenit.

Z vlastní osmileté zkušenosti vím, že práce osobní asistentky není nic jednoduchého, naopak, je k ní třeba mít jistý talent a, jak mi s potěšením často opakovala jedna bývalá klientka, hlavně zralou, vyrovnanou a silnou a zároveň citlivou osobnost. Je to práce psychicky i fyzicky náročná, a tak se v Maltézské pomoci snažíme vyjít našim zaměstnankyním maximálně vstříc a respektovat jejich časové i jiné preference.

Pozitivní přístup ke klientům je podstatný

Stejně tak vnímám pozitivně velmi citlivý přístup ke klientům, kterým se vždy snažíme najít jednu asistentku, na kterou se bude moci spolehnout a vytvořit si s ní vztah založený na důvěře. Asistentka pak může klienta provázet na cestě stářím delší období, a čím lépe ho zná, tím lépe se může přizpůsobit jeho potřebám a navrhovat skvělé způsoby jejich naplňování.

Člověka, který nám zavolá, že je na pokraji sil a potřebuje pomoci s péčí o sebe či své příbuzné, vyslechneme, probereme s ním celou situaci a pomůžeme mu přijít na to, jakou formu pomoci by potřeboval. Takto se zájemcem o službu pracujeme do té doby, než nalezneme ideální asistentku s vhodnou časovou kapacitou. Tento přístup se mi zdá nadmíru důležitý, protože lidé většinou zavolají až v situaci, kdy už jsou na pokraji svých sil. Do té doby se samozřejmě snaží vše zvládnout v rámci rodiny, za což si zaslouží velký respekt a úctu. Proto s nimi podle toho jednáme a snažíme se je maximálně podpořit, jak širším poradenstvím, tak i v tom, aby mohli oni nebo jejich blízký žít co nejdéle a nejlépe ve svém domácím prostředí.

Věřím, že práce v osobní asistenci mě nikdy neomrzí, protože se neustále setkávám se skvělými lidmi, ať už jsou to naši klienti a jejich rodiny či naše asistentky a asistenti a v neposlední řadě náš skvělý „kancelářský“ tým. Práce koordinátorky je rozmanitá jako život sám, a to mě na tom baví.

Autor: Kateřina Ziková

Přispějte, prosíme, na projekty Maltézské pomoci pomocí portálu Darujme.