Dostali jste se někdy do situace, kdy jste byli nepřímo vhozeni někam, kam jste to neplánovali?  Nevěděli jste, co vás čeká, protože tohle ve vašem záměru nebylo? 

Mně se to osobně stalo při výběru letošní praxe. Můj plán byl jasný. Ani jsem nepřemýšlela, že to bude jinak. Nakonec jsem se ale dostala do centra Maltézské pomoci v Olomouci k sociálně aktivizačním činnostem. Ze začátku jsem netušila, co si pod tím přesně představit, nicméně časem jsem poznala, že to byla správná cesta.

Mou náplní dne bylo setkání s lidmi, kteří touží po osobním kontaktu, chtějí trávit čas s druhým člověkem a sdílet s ním radosti a starosti běžného dne. Dostáváte se tím do situací, kdy vám člověk nabízí kus sebe, intimní sdělení nebo žádost o radu. Nebo se může stát, že tento člověk, ke kterému cíleně jdete vy pomoci, pomůže vám. Během setkávání s těmito lidmi, kteří opravdu o setkání stojí, si uvědomíte, co všechno v životě vlastně máte. Skvělou rodinu, přátele, možnost podívat se tam, kam sami chcete. Dokážou vás rozesmát věcmi, které byste nikdy nečekali. Učí vás tomu správnému soucitu, který není sentimentální, ale tvořivý, trpělivý, odhodlaný účastnit se na prožitcích druhého člověka.

Spolupráce s Maltézskou pomocí byla moc pěkná. Naučila mne samostatnosti, schopnosti rozvrhnout si čas, a i když se to bude zdát trošku banální, tak jezdit městkou hromadnou dopravou. Za to vše jsem opravdu vděčná.

 

Hana Chloupková, studentka CARITAS – Vyšší odborné školy sociální Olomouc