Maltézská pomoc pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny od začátku války. Před časem jsme se zaměřili na pomoc skupině dvaceti opuštěných chlapců v Roztokách u Prahy. Jde o mladé fotbalisty ve věku 14–16 let, kteří přijeli krátce před vypuknutím války na fotbalový kemp a už se domů nemohli vrátit. Zůstali zde bez rodičů, jen s matkami dvou z nich, které jely s týmem jako doprovod. Pocházejí
z fotbalového klubu Cherkassy (Čerkasy) na střední Ukrajině, 200 km od Kyjeva, na břehu řeky Dněpr. Je mezi nimi ale i několik chlapců z Kyjeva, Irpině a Mikolajivu.

V Roztokách u Prahy je v konferenčních prostorách svého hotelu ubytoval na své náklady jeho majitel, který je také Ukrajinec a dlouhodobě zde žije. Zároveň s tím jim zajistil pravidelné tréninky v několika fotbalových klubech. Chlapci se zde ale ocitli nejen bez rodičů, ale i bez financí. Jejich rodiče zůstali na Ukrajině, aby bojovali, starali se o rodiče nebo další děti, nemohou opustit práci nebo nemají peníze na to, aby za dětmi do Čech přijeli. Chlapci jsou s rodiči v telefonickém kontaktu, ale situace je pro ně samozřejmě velmi těžká. Většina z nich má dopoledne ukrajinskou on-line školu, odpoledne jezdí na tréninky a ve volném čase se snaží chodit po brigádách, aby si něco málo vydělali. Zatím bohužel nemají ani humanitární příspěvky, protože jejich poskytnutí není jednoduché vzhledem k tomu, že jsou nezletilí a bez rodičů, kterým by se v normálním případě příspěvek na dítě vyplatil.

Chlapci svoji současnou situaci snášejí statečně, začali už také chodit na kurzy češtiny. Bez velké pomoci cizích lidí a místního úřadu by to ovšem nešlo. Bohužel jsou zcela závislí na pomoci druhých. Maltézská pomoc jim díky darům občas vozí potraviny, díky příspěvku Rotary clubu jsme jim koupili lednici a nyní si díky velkorysému příspěvku realitní společnosti Engel & Völkers mohou dovolit pravidelné teplé obědy v místní restauraci. Děkujeme všem, kteří spolu s námi chlapcům pomáhají!

Autor: Dita Rudolfová