Asistence lidem se zdravotním postižením, záchrana památek či ohrožených zvířat nebo pomoc Ukrajině. Nejen těmto aktivitám se ve svém volném čase nezištně věnuje desítka studentů a zaměstnanců Univerzity Palackého, kteří za svou činnost pro druhé a pro své okolí získali letošní Cenu rektora pro dobrovolníky. Oceněnou studentkou je i dobrovolnice Nicole z Maltézské pomoci v Olomouci.
Na Cenu rektora pro dobrovolníky z řad studentů, zaměstnanců i absolventů univerzity, která se letos na univerzitě udělovala již posedmé, bylo nominováno celkem třicet osob. „Spektrum dobrovolnických činností, které se letos v nominacích objevily, bylo hodně široké. Těší nás, že dobrovolníci z Univerzity Palackého pomáhají v různých oblastech a využívají při tom i svou kvalifikaci a obor, kterému se na univerzitě věnují,“ podotkla Vladimíra Sedláčková, manažerka Dobrovolnického centra UP. To na univerzitě funguje již od roku 2016 a bylo prvním podobným centrem zřízeným při vysoké škole v České republice.
Dobrovolníci ceny převzali na pódiu festivalu MEET UP, který u příležitosti začátku nového akademického roku uspořádala Univerzita Palackého na olomoucké náplavce pojmenované po prvním polistopadovém rektorovi Josefu Jařabovi. Program během příjemného odpoledne nabídl prezentace studentských spolků a některých univerzitních pracovišť jako například Knihovny UP či Vydavatelství UP, projížďky na Ololodi či možnost vyzkoušení jízdy na paddleboardu, nechyběla hudební vystoupení, zájemci se také mohli vydat na prohlídku street artu v areálu kolejí. Vedle předávání dobrovolnických cen došlo i na další slavnostní okamžik – křest piva z Experimentálního pivovaru UP. Večer se pak program přesunul do blízkého hudebního klubu 15 Minut Music Club.
Kdo je oceněná dobrovolnice Nicole?
Nicole patří mezi dlouhodobé dobrovolníky Maltézské pomoci v Olomouci, už od 1. května 2019 postupně navštěvuje seniory nebo osoby se zdravotním postižením a pro zatím jim věnovala obdivuhodných 448 hodin svého času. Se svými klienty se věnují hlavně aktivizaci, kterou by klienti sami bez pomoci druhé osoby realizovat nemohli a svými návštěvami jim pomáhá snížit pocit osamocení. K pravidelným každotýdenním návštěvám u klientů v domácnosti postupně přibyly ještě akce jako Electric Excentic, kde se z ležících klientů stávají cyklisté nebo kreativní týden pro klienty v Exodu v Třemošné. Nicole je také zapojená do dobrovolnického programu Dopisování s vězni a s paní ve výkonu trestu si měsíčně vymění dopis, který tak pomáhá zůstat ve spojení s vnějším světem.
Důkazem, že se pro Nicole její klienti stávají i přáteli, je například to, když klientka Jana nečekaně zemřela a Nicole se ujala jejího kocoura. Nejenže klientce zpříjemnila poslední roky života, ve kterých měla nezastupitelné místo, ale udělala velkou službu i jejímu letitému parťákovi.
Co pro Nicol cena znamená?
„Cena mě zahřála u srdíčka. Dobrovolnictví je pro mě smysluplným využitím volného času a dává mi mimo jiné také další pohled na svět a rozšiřuje mi obzory. Lidé na vozíku, kterým se věnuji, totiž vnímají svět úplně jinak a i třeba cesta na nákup, která je pro nás něčím normálním, pro ně může být plná různých překážek,“ řekla oceněná studentka přírodovědecké fakulty Nicole Nováková, která spolupracuje s olomouckou Maltézskou pomocí.
Autor: Lucie Švábová a Martin Višňa