Aktualizováno 7. prosince

Alza darovala Maltézské pomoci v rámci sbírky Souhvězdí pomoci částku 6 756 Kč. Veškeré finanční prostředky budou využity na činnost projektu Moderní senior, který v Olomouckém kraji pomáhá seniorům porozumět moderním technologiím. V kurzu se účastníci učí používat mobilní telefon, fotoaparát a počítač. Kromě skupinových kurzů jsou k dispozici i individuální lekce či online poradenství. Díky podpoře od Alzy budeme moci udržet činnost kurzu i pro další rok.

Původní článek 18. listopadu

Maltézská pomoc byla zařazena do dobročinné sbírky online obchodu Alza. Díky Alze se ucházíme o přízeň nakupujících, kteří nám mohou přispět v minimální výši 100 Kč rozvíjet projekt Moderní senior, který učí osoby z Olomouckého kraje nebát se používat moderní technologie.

Charitativní projekt – Moderní senior působí v Olomouci již od roku 2010. Prošlo jím bezmála 500 seniorů. Cílem je naučit seniory efektivně pracovat s telefony, počítači a fotoaparáty, aby se nemuseli bát, že „na něco špatně kliknou“. Seniorům se věnuje s náležitou trpělivostí. Kromě kurzů s počtem do šesti osob, kde je dostatek prostoru pro dotazy, poskytuje i individuální poradenství. Projekt za 250 000 Kč.

Maltézská pomoc - Moderní senior

Moderní senior – učí seniory používat chytré technologie

Senioři neměli příležitost vyrůstat s moderními technologiemi, neměli každý den přístup na internet, neměli v kapse mobilní telefon, neznali digitální fotoaparáty. Pro ně je obsluha nových moderních zařízení obtížná, často je i doprovázena strachem, že něco pokazí, kliknou tam, kam nemají a bojí se, že jim jejich zařízení, ať je to telefon, počítač či fotoaparát nebude fungovat tak, jako předtím. Potomci na ně mnohdy nemají dostatek času či trpělivosti jim vysvětlovat, jak se chytrá zařízení ovládají. A od toho je zde Maltézská pomoc, která pro seniory pořádá kurzy chytrých telefonů, počítačů a kurzy digitální fotografie. Pomáhá jim odbourat strach z používání moderních technologií a učí je, jak zařízení využít na maximum. Nedílnou součástí kurzů je i socializační prvek, kdy senior má možnost poznat se dalšími účastníky kurzů a získat tak nové známé.

Maltézská pomoc - Moderní senior

Na internetu bezpečně

Pro člověka, který své zařízení neumí zcela ovládat, nebo se ho bojí, je výrazně snazší nechat se napálit podvodníky na internetu. Ve všech kurzech se učí o bezpečnosti na internetu, jak se správně na internetu chovat, jaká data o sobě sdílet a jaká raději ne. Ukazuje zabezpečení e-mailového účtu, bezpečný přístup k internetovému bankovnictví, jak nakupovat na internetu bez rizika či jak se vypořádat s různými hlášeními o virech či s podvodnými e-maily. Snaží se, aby senioři se mohli skrze svá zařízení na internetu pohybovat bez obav.

Autor: Karel Čapka