Dobrovolník Lubomír má za sebou vážnou nehodu, kdy jej srazil autem nezodpovědný řidič a Lubomír musel podstoupit několik operací. Léčil se dlouze v nemocnicích i rehabilitačních ústavech, a když se částečně zotavil, chtěl vrátit péči, která mu byla poskytnuta zdravotním personálem a fyzioterapeuty a chtěl někomu ulehčit jeho těžký úděl. Na možnost dobrovolnictví natrefil náhodou na faře na Velehradě a rozhodl se kontaktovat koordinátorku dobrovolníků z centra Maltézské pomoci v Uherském Hradišti, kde se dozvěděl o dobrovolnických programech více. Lubomír bydlí ve Starém Městě, nedaleko Domova pro osoby se zdravotním postižením, a proto si vybral toto zařízení a docházení za panem Josefem v programu Pomoc osamoceným seniorům a osobám se zdravotním postižením.

Šachy se staly společným zájmem

Pan Josef bydlel dříve v zařízení i se svou milovanou ženou, která však navždy odešla a on zde zůstal, ač s ostatními spolubydlícími, přesto citově osamocen. Má problémy s pamětí, ale je mistrem v šachu a tak se oba muži dohodli, že spolu budou hrát. Dobrovolník Lubomír, jak sám říká, uměl dříve hrát jen šachovou dámu a od pana Josefa se mnoho naučil. Mezi oběma začaly šachové duely, ve kterých se pan Lubomír postupně zlepšoval, až se z něj stal díky panu Josefovi dobrý soupeř. Při hře si oba muži rádi povídají. Josef velmi rád vzpomíná na významné momenty svého života, na milovanou ženu, rodinu i na své dětství a přátele. Postupně mezi nimi vzniklo přátelství a jejich šachové duely jsou navíc i zpestřením dne a zábavou i pro ostatní klienty v zařízení, kteří je při hře se zájmem sledují.

Dobrovolníkem se můžete stát i vy, stačí se obrátit na koordinátorku dobrovolníků Maltézské pomoci v Uherském Hradišti prostřednictvím telefonu 732 662 573 nebo na e-mail: [email protected]. Za každého ochotného člověka pomáhat druhým lidem budeme nesmírně rádi. Uděláte radost nejenom druhým, ale hlavně sobě.

Autor: Monika Třasoňová

Program Rozvoj dobrovolnictví v Uherském Hradišti byl spolufinancován městem Uherské Hradiště (2022/0291/EKO-RF).