Po nehodě si prošel těžkým obdobím, proto se rozhodl skrze Maltézskou pomoc ulehčit těžký osud druhým

Pobočka Uherské Hradiště 04. 11. 2022 


Dobrovolník Lubomír má za sebou vážnou nehodu, kdy jej srazil autem nezodpovědný řidič a Lubomír musel podstoupit několik operací. Léčil se dlouze v nemocnicích i rehabilitačních ústavech, a když se částečně zotavil, chtěl vrátit péči, která mu byla poskytnuta zdravotním personálem a fyzioterapeuty a chtěl někomu ulehčit jeho těžký úděl. Na možnost dobrovolnictví natrefil náhodou na faře na Velehradě a rozhodl se kontaktovat koordinátorku dobrovolníků z centra Maltézské pomoci v Uherském Hradišti, kde se dozvěděl o dobrovolnických programech více. Lubomír bydlí ve Starém Městě, nedaleko Domova pro osoby se zdravotním postižením, a proto si vybral toto zařízení a docházení za panem Josefem v programu Pomoc osamoceným seniorům a osobám se zdravotním postižením.

Šachy se staly společným zájmem

Pan Josef bydlel dříve v zařízení i se svou milovanou ženou, která však navždy odešla a on zde zůstal, ač s ostatními spolubydlícími, přesto citově osamocen. Má problémy s pamětí, ale je mistrem v šachu a tak se oba muži dohodli, že spolu budou hrát. Dobrovolník Lubomír, jak sám říká, uměl dříve hrát jen šachovou dámu a od pana Josefa se mnoho naučil. Mezi oběma začaly šachové duely, ve kterých se pan Lubomír postupně zlepšoval, až se z něj stal díky panu Josefovi dobrý soupeř. Při hře si oba muži rádi povídají. Josef velmi rád vzpomíná na významné momenty svého života, na milovanou ženu, rodinu i na své dětství a přátele. Postupně mezi nimi vzniklo přátelství a jejich šachové duely jsou navíc i zpestřením dne a zábavou i pro ostatní klienty v zařízení, kteří je při hře se zájmem sledují.

Dobrovolníkem se můžete stát i vy, stačí se obrátit na koordinátorku dobrovolníků Maltézské pomoci v Uherském Hradišti prostřednictvím telefonu 732 662 573 nebo na e-mail: stepanka.malinova@maltezskapomoc.cz. Za každého ochotného člověka pomáhat druhým lidem budeme nesmírně rádi. Uděláte radost nejenom druhým, ale hlavně sobě.

Autor: Monika Třasoňová