Co je cílem programu?

Cílem programu je dočasná pomoc pečujícím, kteří se starají o svého blízkého a nemají možnost odpočinku nebo prostor pro vyřízení potřebných záležitostí a to aniž by se museli strachovat o nemocného člena rodiny, který by měl zůstat doma sám.

Chceme pečujícím ulehčit jejich každodenní starost o člena domácnosti postiženého jakoukoli formou demence (např. Alzheimerova nemoc) nebo jinou závažnou nemocí.

Dobrovolníci dochází do domácností klientů a zastoupí pečujícího, který si zatím může vyřídit pochůzky po úřadech, u lékaře, zajistit si nákup, zajít do společnosti svých přátel nebo si jednoduše odpočinou.

Co je k dobrovolnictví třeba?

  • věk nad 18 let (se souhlasem rodičů 15 let) a mít čas 2 hodiny týdně na setkání se svým klientem
  • čistý výpis z rejstříku trestů,
  • osobní setkání s koordinátorkou dobrovolnického programu, kde si vzájemně řeknete svoje představy a očekávání

Jak bude společný čas vypadat?

Se svým klientem budete společně dělat to, co ho těší a co s Vaší pomocí zvládne. Jde o to, aby se s Vámi cítil klidně, abyste klientovi se syndromem demence zajistili radu jak postupovat v pro něj nepřehledných situacích a eliminovali rizika, která takto nemocní lidé často nedokáží rozpoznat. Tím zajistíte i velkou pomoc samotnému pečujícímu, pro kterého je takový čas vzácný.

Docházet budete za klienty v domácnosti v Přerově případně v blízkém okolí.

“Jako dobrovolník jsem docházel za Ondrou, klientem se zdravotním postižení, o kterého pečuje jeho maminka. Navštěvoval jsem Ondru každý týden na 2 hodiny, kdy jsme společně čas společně aktivitami, které ho bavily. Například jsme navštěvovali parky a kavárny, a když nám nepřálo počasí, zůstali jsme doma a jen tak jsme si povídali nebo hráli hry. Já jsem získal nové přátelství, poznal super kluka, který mi dává nový náhled do života a díky tomu jsem začal přemýšlet, jak je pro někoho svět složitý, když je na vozíčku. Moje dobrovolnická služba zpestřila Ondrovi den, ale také pomohla jeho mamince v tom, aby si zařídila různé záležitosti nebo si odpočinula.

I přes pomoc jiných organizací je pro pečující osoby důležité mít čas pro sebe a načerpat energii bez obav o svého blízkého. Jsem rád, že jsem mohl této rodině pomoci.”

Petr, dobrovolník Maltézské pomoci

Co Vám zajistíme?

  • bereme ohledy na klientovy i vaše potřeby, těší nás, když si obě strany rozumí a je jim spolu dobře
  • na první schůzku za klientem půjdeme s Vámi
  • pravidelný kontakt s koordinátorkou, to znamená, že na všechno, co vás zaskočí nebo potěší nebudete sami
  • také zajistíme vzdělávání kurzy, které pro Vás budou přínosné nejenom v oblasti dobrovolnictví
  • proplatíme výlohy za cesty ke klientovi

Co získáte?

Hezký pocit ze smysluplně stráveného času, radost klienta z vašich návštěv, v neposlední řadě podpoříte růst zdravé společnosti a vzájemné sounáležitosti.

Kontakt