Pokud hledáte možnost, jak přispět materiálně či nabízíte ubytování, využijte web Stojíme za Ukrajinou. Pokud chcete nabídnou svůj volný čas a ruku k dílu, oslovte naše koordinátory skrze náš formulář.

25. května Mladí fotbalisté z Ukrajiny uvízli v Česku bez rodičů, když začala válka. Nyní jim pomáhá Maltézská pomoc

Maltézská pomoc pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny od začátku války. Před časem jsme se zaměřili na pomoc skupině dvaceti opuštěných chlapců v Roztokách u Prahy. Jde o mladé fotbalisty ve věku 14–16 let, kteří přijeli krátce před vypuknutím války na fotbalový kemp a už se domů nemohli vrátit. Zůstali zde bez rodičů, jen s matkami dvou z nich, které jely s týmem jako doprovod. Pocházejí
z fotbalového klubu Cherkassy (Čerkasy) na střední Ukrajině, 200 km od Kyjeva, na břehu řeky Dněpr. Je mezi nimi ale i několik chlapců z Kyjeva, Irpině a Mikolajivu.

V Roztokách u Prahy je v konferenčních prostorách svého hotelu ubytoval na své náklady jeho majitel, který je také Ukrajinec a dlouhodobě zde žije. Zároveň s tím jim zajistil pravidelné tréninky v několika fotbalových klubech. Chlapci se zde ale ocitli nejen bez rodičů, ale i bez financí. Jejich rodiče zůstali na Ukrajině, aby bojovali, starali se o rodiče nebo další děti, nemohou opustit práci nebo nemají peníze na to, aby za dětmi do Čech přijeli. Chlapci jsou s rodiči v telefonickém kontaktu, ale situace je pro ně samozřejmě velmi těžká. Většina z nich má dopoledne ukrajinskou on-line školu, odpoledne jezdí na tréninky a ve volném čase se snaží chodit po brigádách, aby si něco málo vydělali. Zatím bohužel nemají ani humanitární příspěvky, protože jejich poskytnutí není jednoduché vzhledem k tomu, že jsou nezletilí a bez rodičů, kterým by se v normálním případě příspěvek na dítě vyplatil.

Chlapci svoji současnou situaci snášejí statečně, začali už také chodit na kurzy češtiny. Bez velké pomoci cizích lidí a místního úřadu by to ovšem nešlo. Bohužel jsou zcela závislí na pomoci druhých. Maltézská pomoc jim díky darům občas vozí potraviny, díky příspěvku Rotary clubu jsme jim koupili lednici a nyní si díky velkorysému příspěvku realitní společnosti Engel & Völkers mohou dovolit pravidelné teplé obědy v místní restauraci. Děkujeme všem, kteří spolu s námi chlapcům pomáhají!

9. května Materiální pomoc pro uprchlíky

Maltézská pomoc pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny od začátku války a ve své pomoci neustává. Koncem dubna naše kolegyně z Pomoci lidem v sociální nouzi zavezla krabice s hygienickými potřebami do humanitárního skladu v Roztokách u Prahy. Právě v této obci totiž žije téměř 400 uprchlíků z Ukrajiny, kteří pomoc potřebují a do skladu si chodí pro základní potraviny, drogerii nebo oblečení.

V Roztokách také dočasně žije skupina zhruba dvaceti nezletilých sportovců bez rodičů, kteří krátce před válkou přijeli na sportovní kemp a už se nemohli vrátit. Těm Maltézská pomoc dodala potraviny a nějaké oblečení, které jim chybělo. Právě tuto skupinu mladých bychom rádi podporovali i nadále.

6. dubna

Maltézská pomoc se prezentovala v Olomouci na Veletrhu práce a pomoci rodině pro Ukrajinu na Flóře. Naši pomoc jsme nabídli příchozím rodinám, které hledaly uplatnění jak na trhu práce nebo pomoc při komunikaci s úřady. Pomohli jsme i s hlídáním dítěte. Komunikaci s nimi zajišťovali přítomní tlumočníci.

 

5. dubna

Sesterské organizace maltézských pomocí v zahraničí pomáhaly a stále pomáhají na hranicích s Ukrajinou. Podívejte se na video vytvořené komunikační kanceláří úřadu velmistra řádu.

30. března

V Olomouci pokračuje psychologická pomoc v rámci KACPU, kolegyně s patřičným psychologickým výcvikem pomáhají ve 12hodinových směnách zvládat náročné situace a pomoci uklidňovat prchající z Ukrajiny.

29. března

V Praze jsme zprostředkovali kolem 30 tlumočníků pro asistenční a registrační centrum Prahy. Dobrovolníci, kteří se u nás přihlásili s nabídkou pomoci jsme poslali na asistenční centrum, aby pomáhali s integrací.

Na základě finančního daru organizujeme podporu uprchlíků při nákupu potřebných věcí, např. oblečení, boty, věci pro školu dětem. Zaplatili jsme pohonné hmoty pro jednorázový převoz uprchlíků z hranice s Ukrajinou (Polsko) do ČR. Též jsme předali materiální podporu (ledničky, postele, matrace) pro vznikající ubytování uprchlíků. Přispět na naši činnost pomoci uprchlíkům můžete i vy.

 

Klientům z Ukrajiny dáváme vědět i o možnosti kurzu češtiny zdarma.

28. března

V žateckém centru proběhl prostřednictvím překladatele pohovor se zájemkyní o práci z Ukrajiny. Bude přijata a nyní jsou vyřizovány veškeré nezbytné administrativní dokumenty.

25. března

Sociální pracovnice služeb pro rodiny s dětmi v Olomouci pomohly již několika desítkám klientů, pomoc byla poskytnuta prostřednictvím doprovodu na úřady, orientování v Olomouci, sepsání životopisu, hledání bydlení či práce. Na snímku vlevo je paní Radmila, které jsme pomohli sepsat životopis v češtině a hledali společně práci, kterou by u nás mohla vykonávat.

 

Zdroj: Maltézská pomoc

11. března

Sociální pracovnice Maltézské pomoci navštěvují KACPU v Olomouci a poskytují psychologickou pomoc uprchlíkům. V Uherském Hradišti a v Otrokovicích probíhá sbírka pro děti z Ukrajiny. V Praze naše kolegyně u sebe ubytovala prchající maminku s chlapečkem. Též jsme pomohli se zprostředkováním tlumočníků z ukrajinštiny do češtiny.

 

Zdroj: Maltézská pomoc

7. března – Olomouc

KACPU vyhlásilo sbírku materiální pomoci. Můžete přinést své dary pro uprchlíky i vy.

6. března – Zlín

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině ve Zlíně hledá dobrovolníky. Oslovte naši koordinátorku ([email protected]) nebo přímo se ozvěte na kontakt uvedený na letáku.

5. března – Otrokovice

Máte doma zachovalý dětský batoh, který už nevyužijete? Pastelky, skicák nebo omalovánky? Plyšáka?
Pojďme udělat malý baťůžek, který je naplněný pastelkami, sešitem, omalovánkami a třeba malou hračkou nebo bublifukem a darovat těm nejmenším, kteří sem přicházejí nalézt bezpečí. Často odešli jen se základními věcmi a jiné se do kufru nevešly. Rozveselme děti! Ať je začátek pobytu v naší zemi pro ně spojen s malým dárkem od lidí, kteří na ně myslí. A třeba se s ním i vrátí do zpět do svého domova a bude jim vzpomínkou, že dny nebyly jen šedivé, ale pokreslené veselými pastelkami.
 
 
Sběrná místa:
 • TRÁVNÍKY: BRITRA, prodejna dveří
  Po, st 16 – 18
 • STŘED: suterén kostela sv. Vojtěcha
  St, čt 17 – 18
 • BAŤOV: Můj voňavý krámek
  Po – pá 8 – 12, 13 – 17

  E-mail: [email protected].

3. března

Maltézská pomoc spolu s Českou Maltézskou mládeží pomáhala první březnové dny na Hlavním nádraží v Praze s registrací a orientací nové příchozím uprchlíkům. Další pomoc plánujeme spolu s Centrem sociálních služeb Magistrátu hlavního města Prahy, s nimiž domlouváme spolupráce na zajištění organizace ubytovacího zařízení skrze program Pomoc lidem v sociální nouzi.

 

pomoc ukrajinským uprchlíkům z Ukrajiny v Praze

Zdroj: Maltézská pomoc

Maltézská pomoc Žatec v koordinaci s městským pomáhá maminkám s dětmi a očekává další pokyny pro realizování sociální pomoci. V Mělníku spolupracujeme s Českým červeným křížem sdílíme informace o dobrovolnících a jejich kapacitách.

Naši činnost při pomoci uprchlíkům můžete podpořit skrze portál Darujme.

2. března

Od konce února pomáhá Česká maltézská mládež a Maltézská pomoc osobám, které prchají před válkou na Ukrajině. Někteří se nachází přímo na slovensko-ukrajinských hranicích spolu s Maltézskou pomocí Slovensko. Další ode dneška pomáhají s příjmem osob na pražských nádražích. Pokud se chcete zapojit do pomoci prchajícím Ukrajincům, kontaktujte nás na e-mailové adrese [email protected] případně [email protected] (724 047 401).

 

1. března 2022

Maltézská pomoc se zapojuje do pomoci lidem, kteří utíkají z Ukrajiny před válkou zapříčiněnou Ruskou federací. Nejsou nám lhostejné osudy osob, které se ocitají v cizí zemi bez možnosti mít se na koho obrátit s prosbou o pomoc. V koordinaci s obecními a krajskými úřady pomáháme uprchlíkům nalézt bezpečné místo pro přečkání dalších dnů, týdnů a měsíců. 

Naše činnost se díky sociálním pracovníkům a dobrovolníkům zaměří například na psychologickou pomoc prchajícím, pomoc s ubytováním, případnou distribuci materiální pomoci, kontakt a pomoc u dětí a lidskou blízkost.

Jak pomůžeme?

Zaměříme se na pomoc v jednotlivých místech naší působnosti. V Praze již pomáhá naše spřátelená organizace Česká Maltézská mládež a do pomoci se zapojí naše sociální služba Pomoc lidem v sociální nouzi. V Praze též pomáhají naši dobrovolníci při příjezdu uprchlíků na Hlavním nádraží. Žatecké centrum Maltézské pomoci pomůže městu s ubytováním Ukrajinců, kteří dorazí 2. března. V Olomouckém kraji Maltézská pomoc po jednání s krizovým štábem Olomouckého kraje poskytne sociální pracovnice pro krizovou intervenci v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPUK). Ve městech, kde máme dobrovolnická centra, nabízíme příchozím ukrajinským občanům prvotní pomoc skrze naše dobrovolníky.

 

Přidejte se k pomoci i vy!

K pomoci se můžete připojit i vy. Stačí se obrátit na místního koordinátora dobrovolníků, který vás zaeviduje a v případě potřeby vás osloví. Pokud hledáte možnost, jak přispět materiálně či nabízíte ubytování, využijte web Stojíme za Ukrajinou. Pokud chcete nabídnou svůj volný čas a ruku k dílu, oslovte naše koordinátory:

Finančně naši pomoc můžete podpořit skrze portál Darujme. Veškeré dary vyžijeme na pomoc lidem prchajícím před válkou.

Autor: Karel Čapka