Přinášíme příběh dobrovolnice Evy, která je zapojená do aktivit v Maltézské pomoci v Přerově. Přečtete si o tom, jak se k dobrovolnictví dostala, komu již pomohla a jak získala svoji novou mladší sestru.

Příběh dobrovolnice Evy

Jak se Eva dostala k dobrovolničení?

Jmenuji se Eva a dobrovolničím u Maltézské pomoci v Přerově. Myslím, že jsem komunikativní a není mi lhostejný život lidí kolem sebe. Snad se dá říct, že když vidím, že někdo potřebuje pomoct a já mám právě čas a sílu, tak neodmítnu. Vzpomínám si, že před mnoha lety jsem pomáhala s úklidem známému na invalidním vozíku a také jsem navštěvovala starší paní, s kterou jsem si povídala. A pak už jsem narazila na video o aktivitách Maltézské pomoci, kde mne velmi zaujal dobrovolnický projekt: Pomoc osamoceným seniorům a zdravotně postiženým osobám.

Byla jsem potěšena, když jsem zjistila, že tato organizace má pobočku také v Přerově, kde bydlím. V kanceláři Maltézské pomoci v Přerově jsem se seznámila se sympatickou koordinátorkou dobrovolníků Jitkou. Nejprve jsme vyřídily administrativní povinnosti a proškolení začátečníků a následně začala moje první dobrovolnická činnost u devadesátileté paní, která přes svůj pokročilý věk měla úžasný smysl pro humor, a naše setkání byla vždy velmi příjemná. Věřím, že obohacení z času, který jsme spolu strávily, bylo oboustranné.

Anna s dobrovolnicí Evou

Získala novou sestru, Aničku

Další zkušenost s dobrovolnictvím v Maltézské pomoci jsem absolvovala v Domově pro seniory v Přerově. Koordinátorka Jitka mě opět doprovodila na první setkání a seznámila s 92 letou paní, s kterou jsem si každý týden jednu hodinu povídala nebo ji vzala na mechanickém vozíku na procházku. A teď momentálně mám svoji Aničku. Je sice asi o 5 let mladší než já, ale vzhledem ke svým zdravotním problémům se pohybuje jen díky invalidnímu vozíku. Je moc prima, že si spolu rozumíme. Pro mne to není setkání s klientkou Maltézské pomoci, ale s kamarádkou. Jak mi Anička ráda říká: „Ty jsi moje starší sestra.“ Při našich setkáních si povídáme, zajdeme do kavárny, ale také na koncert nebo do divadla. A mě těší, že svůj volný čas mohu příjemně a zároveň smysluplně využít. Jsem ráda, že jsem se k dobrovolníkům v Maltézské pomoci připojila. Nic mě to nestojí a přitom udělám druhým radost. Trochu je vytrhnu ze stereotypu každodenního dne a ta vděčnost, kterou vidím v jejich očích je mojí radostí do dalších dnů. Ráda se účastním přednášek, každoroční mše svaté za dobrovolníky i všech dalších společných setkávání. Díky za Maltézskou pomoc!

Jak vnímá pomoc dobrovolnice klientka Anna?

Jmenuji se Anna a mě má dobrovolnice Evička na starost. Napíši jen pár slov, to úplně stačí. Po seznámení s Evou se mi změnil a zlepšil můj život. „Moje ségra“ mě přivede na jiné myšlenky, vyveze mě do společnosti, poradí, pomůže… Jsem za ni moc ráda a děkuji moc Maltézákům!

Autorka: dobrovolnice Eva Němcová