Dobrovolníci se stali mými přáteli, říká vozíčkář Michal Ondryáš Maltézská pomoc působí v České republice už od roku 2002. Sdružuje dobrovolníky, kteří zdarma pomáhají osamoceným seniorům, rodinám s dětmi v tíživé životní situaci, pěstounským rodinám, ale i lidem se zdravotním postižením. A to je i případ Michala Ondryáše.
Ačkoliv je Michal Ondryáš upoutaný na vozíček, zvládá se o sebe postarat sám. K Maltézské pomoci ho přivedla až jeho láska ke sportu. „Moc rád plavu. Od té doby, co byly zrušeny vyhrazené hodiny pro postižené, ale potřebuji s sebou doprovod. Proto jsem se obrátil na Maltézskou pomoc. Už jsou to zhruba tři roky,“ vypráví Michal. Během té doby za ním začali postupně docházet čtyři dobrovolníci z Maltézské pomoci, se všemi je stále v kontaktu. „Když mají čas, navštěvují mě nebo spolu někam zajdeme. Chodíme nejen na bazén, ale i na procházky, do kina nebo třeba jen na pivo. Neberu je jako sociální pracovníky, jsou to mí přátelé,“ vysvětluje Michal Ondryáš. Jedním z dobrovolníků, kteří se s ním scházejí, je i Jana Pavlíková. „Těch důvodů, proč jsem se rozhodla zapojit, je více. Sociální práce jako taková mě baví, ráda pomáhám lidem. Těším se na všechna setkání, naplňuje mě to. Je jasné, že lidé, kterým jde jen o peníze, se do toho rozhodně vrhat nebudou. Jako Matka Tereza se ale opravdu necítím,“ směje se dobrovolnice. Společně s Michalem Ondryášem nedávno vyrazili dokonce ido zoologické zahrady. „Jeli jsme mým autem, Michal si vzal místo elektrického vozíku mechanický, já jsem ho tlačila před sebou. Bylo to moc fajn. Je moc důležité si s klientem lidsky sednout. Vzájemně si pak pomáháme vyplnit náš volný čas,“ popisuje Jana Pavlíková.
Zakladatelem organizace je řád maltézských rytířů, který také díky Maltézské pomoci naplňuje své poslání laskavé pomoci chudým, nemocným a potřebným, a to nepřetržitě už více než 900 let. V České republice působí organizace v sedmi krajích, v Olomouckém kraji má 5 středisek. V Přerově dobrovolníci chodí pomáhat například i klientům Domova pro seniory města Přerova, Charity Přerov, Alfa handicapu a dalším. Své služby poskytují zcela zdarma. „Snažíme se, aby do rodin přicházela nejen podpora profesionálních sociálních pracovníků, ale usilujeme i o zapojení dobrovolníků, kteří se věnují třeba i doučování dětí a volnočasovým aktivitám s nimi,“ popisuje fungování organizace vedoucí center Maltézské pomoci v Olomouckém kraji Michal Umlauf. Darování byť jen i hodiny týdně podle něj dokáže zázraky. „Nikdo nechce a nemůže být dlouhodobě sám, což ukázalo i období koronavirové epidemie, proto se snažíme motivovat a získávat ochotné osoby, které se rády rozdělí o svůj čas, schopnosti a dovednosti a nabídnou ho jinému potřebnému člověku,“ připomíná Michal Umlauf. Dobrovolnictví je vhodnou příležitostí nejen pro studenty středních a vysokých škol, ale i pro osoby v produktivním věku či aktivní seniory. Minimální požadovaný věk je 15 let. „Všem ve stejné situaci, jako jsem já, bych vzkázal,
aby se nebáli a požádali Maltézskou pomoc o spolupráci, je to výborná věc. Jsou mezi nimi jen samí dobří lidé. Pomáhají, jak mohou. Navíc člověk nezůstane osamocený, může se stýkat s jinými lidmi,“ zdůrazňuje výhody Maltézské pomoci Michal Ondryáš.
Autor: Přerovské listy (11/2021)