Olomoucké centrum Maltézské pomoci připravilo pro děti od 12 do 18 let prvotní ročník tematického pobytu v přírodě. Tento pobyt v duchu Survivor se konal na skautské základně Severní hvězda v Hrubé Vodě a účastnilo se ho 12 dětí. Od 1.–5. 8. si zde pod vedením tří sociálních pracovnic Maltézské pomoci děti vyzkoušely různé aktivity, díky kterým mohly zažít dobrodružství v krásné přírodě a naučit se něco nového, součástí byly i psychosociální aktivity zaměřené na sebepoznání a osobnostní rozvoj účastníků.

Na táboře to žilo! O to se postaral nabitý a různorodý program, účastníci také byli zapojeni do běžných činností chodu táborové domácnosti. Pracovnice Maltézské pomoci měly pro děti nachystané táborové hry různého charakteru, které kromě odreagování rozvíjely schopnosti a dovednosti dětí v tomto věku včetně přesahu do jejich komunikace a vztahů ve skupině. Naučili se vyrobit si vlastní sýr a máslo, to se pro přežití na pustém ostrově jistě hodí. Například se z účastníků staly stavitelé ,,Vejcolapu”, který prověřil nejen jejich kreativní dovednosti, ale také zachránil všechny vržená vejce před rozbitím. Při aktivitách na slackline si mohli zdokonalit koordinaci pohybu.

Fyzickou kondici účastníků prověřovaly pohybové hry jako třeba obrana tábora, který si děti vytvořily, nebo zkouška taktického myšlení při hře “Pašeráci”, kdy se děti snažili proniknout obranu strážců parku a propašovat vzácné druhy zvířat. Psychosociální aktivitou tábora byla i Hra na život, která zábavnou formou umožnila táborníkům si svůj život vyzkoušet nanečisto. Zážitkem, na který děti jistě budou vzpomínat, je spaní pod širákem a ranní vstávání na východ slunce nebo společný táborák a vaření na ohni.

Děti odjížděly s nevšedními zážitky, ponaučením, nově vzniklým či upevněným kamarádstvím mezi sebou a přáním jet příští rok zase. První ročník pobytu pro starší děti se tedy vydařil. Věříme, že příští rok budeme moci vyrazit znovu!

Autor: Radka Cázerová

Projekt je podpořen Statutárním městem Olomouc.

olomouc logo