Organizace Maltézská pomoc se v Žatci zabývá osobní asistencí, její nejčastější klientelou jsou senioři a o jednom je dnešní příběh.

Paní Hessová se narodila roku 1923 v Hluboké nad Vltavou. Její otec byl Schwarzenberský hajný. Často se stěhovali ze samoty na samotu: „ Víte, většinou tam nebyla elektřina ani voda, otec mě vodil do školy lesem a v zimě prošlapával cestu sněhem“. Dospívání prožívala na hájovně Chanov v okrese Louny, kde rodina zakotvila natrvalo. V nedalekých Pnětlukách se seznámila se svou velkou láskou Jiřím a po válce se vzali: „Narodily se nám dvě děti, a i když u nás nikdy nebylo na rozhazování, obě děti jsou studované“. Paní Hessová téměř skoro celý život pracovala ve výkupu léčivých rostlin v Žatci. Bylinky, jejich sběr, pěstování i použití byly jejím velkým koníčkem.

Paní Maruška brzy ovdověla, manžel jí zemřel v 56 letech. Byla to pro všechny velmi krutá rána. Znovu se už nevdala a svou energii věnovala péči o rodinu. Dceři pomáhala s výchovou syna, starala se o svojí maminku, kterou milovala a která jí zemřela v náručí v 97 letech. Byla celý život přátelská a obětavá. Měla hodně kamarádek a příbuzných, kteří jí navštěvovali. Přítelkyně pomalu ztrácela, jen několik mladších k ní stále chodí, ale největší radost jí dělají pravnučky. I když už 7 let nechodí po zlomenině krčku stehenní kosti, stále se dívá na život vesele a pozitivně. Její život je teď obrácen hlavně do vzpomínek na minulé doby. Energii jí dodává jejich kočička, se kterou se mazlí a spí s ní v posteli. Rodina se jí snaží oplácet to, co ona celý život dělala pro lidi kolem sebe – pomoc, povzbuzení, lásku a péči. I díky děvčatům z Maltézské pomoci se nám to společně daří.

Pokud i Vy potřebujete pomoci se zajištěním péče o svoji maminku, tatínka, babičku, dědečka, sourozence nebo dítě, obraťte se na nás:

Maltézská pomoc, centrum Žatec, 730 166 373, Renata Kubínková, DiS.

Autor: Renata Kubínková