Jeseničtí dobrovolníci stále rozdávají radost. Kromě své vlastní práce, starosti o rodinu a osobních povinností, věnují dobrovolníci  svůj volný čas těm, kteří to potřebují. Dvě z našich dobrovolnic se podělily o pocity, které jim dobrovolnictví přináší. 

Dobrovolnice Jana

Dobrovolnice Jana se začala dobrovolnictví věnovat potom, co k nám nastoupila jako osobní asistentka. V práci se věnuje seniorům a osobám s postižením. Od svých klientů se denně učí, práce ji baví a má radost, že klientům může pomáhat.

V rámci dobrovolnictví Jana pravidelně dochází ke slečně z první třídy, která potřebuje pomoci především se čtením. Rychle se skamarádily a padly si do oka. Je to už půl roku, co se holky znají a šikovná žačka první třídy se postupně zlepšuje. „Snažím se děvčátko zaujmout a vymýšlím různé hádanky, křížovky nebo spojovačky. Když je příležitost, snažím se vymyslet i nějaký výlet. Naposledy to bylo u Skorošic, kde je obří stůl a židle na Lánském vrchu.“

Dobrovolnice Vlaďka

Další dobrovolnice, Vlaďka, se o možnosti dobrovolnictví v Jeseníku dozvěděla, když hledala novou práci. Hned se přihlásila. Nyní je to už rok, co přichází do Centra sociálních služeb (CSS), kde navštěvuje klientky, povídá si s nimi, občas společně čtou knihu nebo chodí na terasu plnou květin. Minulý týden jsme na návštěvu klientky CSS vzali i Vlaďčinu maminku. Maminka totiž znala klientku z vyprávění, stejně tak klientka maminku, a tak, místo vyprávění, se ženy mohly poznat osobně. 

A co říká Vlaďka o dobrovolnictví?   „Uvědomuji si, jak jsou pro nás starší lidé důležití. Moc ráda poslouchám jejich zajímavé životní příběhy, a přesto, že někteří už příliš nemluví, naplňují mě klidem, který z nich vyzařuje. Vážím si toho a jsem vděčná, že mohu do domova docházet.“

Připojte se k dobrovolnické službě a rozdávejte s námi radost

V Jeseníku máme v současné době celkem třináct dobrovolníků, kteří svůj čas věnují buď seniorům (v Centru sociálních služeb v Jeseníku, domě s pečovatelskou službou Soužití 2005 v Mikulovicích či v domácnostech), pacientům v nemocnici nebo doučování dětí. Pomaličku se začínáme vzájemně opět setkávat potom, co jsme se nemohli vídat během pandemie. Ta měla vliv i na počet hodin strávených u klientů, který byl v uplynulém roce velmi nízký. Vše se ale zase dostává do normálu a dobrovolníci se mohou opět vídat jak s klienty, tak spolu navzájem.

Pojďte s námi, tak jako Jana, Vlaďka a další dobrovolníci, udělat první krok na cestě k pomoci druhým. Navštěvovat, povídat si a dělat společnost seniorům, doučovat a aktivně trávit volný čas s dětmi nebo zpříjemnit den pacientům ve zdejší nemocnici. Chceme-li pomáhat, najdeme způsob! 

Kontakt: [email protected], 736 504 176

Rovněž se na nás můžete obracet, potřebujete-li služby Osobní asistence. Ta pomáhá lidem se sníženou soběstačnosti – především seniorům a osobám s postižením zůstat v domácím prostředí. Poskytujeme kompletní pečovatelské úkony, pomoc s úklidem či nákupem a další. 

Kontakt: [email protected]. 734 427 764

Autor: Michaela Pošvářová