V sobotu 12. května se v Uherském Hradišti uskuteční piknik na podporu pěstitelů – Férová snídaně. Uh. Hradiště se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a jejich rodiny nemohou žít důstojný život. Na to reaguje systém fair trade, který garantuje dostatečné výkupní ceny a sociální příplatky. Díky zapojení do fairtradových družstev mohou pěstitelé posílat své děti do školy či pěstovat šetrně s ohledem na životní prostředí.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou fairtradové a lokální dobroty. Může to být salát z fairtradové quinoi, fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

Rozhodla jsem se letos uspořádat Férovou snídani jako koordinátorka v neziskové organizaci Maltézská pomoc za účelem vytvoření příležitosti pro vzájemné setkání mezi lidmi, kteří by se v běžném životě možná vůbec nepotkali a také s cílem rozšíření povědomí o fairtrade. Jako přidaná hodnota je fakt, že jsou na tuto akci pozváni i naši dobrovolníci a dobrovolnice, kteří se podílejí svou činností na budování a zlepšování vzájemných vztahů v komunitě a budou mít možnost se o své zkušenosti podělit s ostatními,“ uvedla organizátorka Férové snídaně z Uh. Hradiště Štěpánka Malinová.  

Akce se koná v Česku již poosmé, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. V Uh. Hradišti proběhne současně na dvou místech, od 10:00 do 12:00 v parku Za Plotem kousek od Studentského nám., kde má Maltézská pomoc, o.p.s. svou kancelář i pro případnou dešťovou variantu akce a také na zahradě Domova dětí a mládeže Šikula v 10:00.

„Zájem o Férovou snídani rok od roku roste. V roce 2011, kdy se piknik konal poprvé, se zapojilo 41 měst, loni už snídalo přes 7 800 lidí na 164 místech republiky. Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí,“ uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.

Zde najdete ilustrační fotografie z loňského ročníku: bit.ly/Ferova_snidane_fotky2017.

Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz či na facebooku zde.

 

Autorka Malinová Štěpánka