Každé dítě si přeje vyrůstat s babičkou a dědečkem, hrát si s nimi, chodit na výlety a učit se od nich spoustu věcí. Některé děti ale mají prarodiče moc daleko nebo je nemají vůbec. Proto je tu Maltézská pomoc se svým dobrovolnickým programem, který nese název  Pomoc napříč generacemi. Do projektu se mohou zapojit lidé starší padesáti let z Olomouce a jejího okolí, kteří mají čas a chuť stát se na dvě hodiny týdně babičkou či dědečkem (dobrovolníkem) pro takové dítě.

Dobrovolník navštěvuje rodiny s dětmi ve věku mateřské a základní školy a společně tráví volný čas různými aktivitami, které je společně baví. Mohou to být aktivity, jako hraní her, předčítání, procházky, sportovní aktivity, zpívání, hraní na hudební nástroj, tvoření apod. “Cílem programu je, aby dítě mělo možnost vyrůstat se starší generací a zažívat takové zážitky, které jiné děti prožívají s vlastními prarodiči” popsala program Alžběta Dvořáková, koordinátorka programu.

Do programu se zapojilo již několik dobrovolníků, kteří pravidelně navštěvují “svou” rodinu a díky tomu vznikají krásné vztahy, ve kterých má dítě možnost zažívat nové dobrodružství, ale také se učí komunikovat a tvořit vztah s někým o tolik starším. Stále je však velké množství dětí, které na své prarodiče čekají. Pokud je vám nad 50 let a chcete se do programu zapojit, napište nám nezávazně na michaela.krejci@maltezskapomoc.cz nebo zavolejte na 732 789 001.

Autor: Alžběta Dvořáková a Michaela Krejčí

Přispějte, prosíme, na projekty Maltézské pomoci pomocí portálu Darujme.