Dobrovolníci v olomouckém centru Maltézské pomoci dochází k seniorům již čtrnáct let. Jsou nedílnou součástí organizace a za dobu dobrovolnického programu pomáhalo seniorům stovky lidí. Co ovšem dobrovolnictví u Maltézské pomoci obnáší?

Nebojte se

Dobrovolnictví není vůbec nic složitého. Dobrovolník přichází v roli společníka k seniorovi, který žije často velmi osamocený ve své domácnosti nebo v domově seniorů. Společně mohou navazovat přátelský vztah prostřednictvím různých aktivit. Často naši dobrovolníci doprovází seniora na procházkách, povídají si s ním, poslouchají vzpomínky z dětství, hrají deskové hry, předčítají, ale také si třeba povídají cizím jazykem nebo si pomocí „Street view“ prochází ulice, na které se senior už nedostane. Fantazii se meze nekladou a dobrovolník se seniorem společně mohou dělat vše, co je baví a nějakým způsobem je rozvíjí. Společně strávený čas obvykle není přínosný jen pro seniora, ale i pro samotného dobrovolníka. Benedikt Frank, který dochází za klientkou do domova pro seniory popisuje své dobrovolnictví slovy: „připadal jsem si nevyužitý, měl jsem pocit, že mám něco, co někdo jiný potřebuje a já to mohu dát. Čas. Proto jsem se zastavil a řekl jsem si, že by můj čas mohl být někomu k užitku a teď se to díky Maltézské pomoci snažím realizovat, z čehož mám velmi dobrý pocit. Zároveň mi dobrovolnictví přináší jiný úhel pohledu na svět, vhled na to, že i já budu jednou potřebovat pomoct a že mě tato životní etapa čeká a teď mám možnost si ji trochu prožít už teď a snad se na ni i trochu připravit“.

Pojďte činit seniory šťastnými

Každý nový dobrovolník je v Maltézské pomoci vítán a je příčinou hned několika úsměvů na tvářích. V domovech seniorů i v domácnostech je spousta seniorů, kteří by společnost jiného člověka přivítali. Mnohdy jsou uzavřeni ve svém pokoji, protože vyjít z něj už nemohou nebo na to nemají dost odvahy. Takže svět kolem nich je jim vzdálen a nemají moc možností, jak se dozvědět, co je nového. Díky dobrovolníkovi však získávají oporu a odvahu, a tak se znovu mohou zapojovat do společenského života a třeba zase zakusit ten pocit, že se mají na co těšit. Přijďte i Vy a nezávazně se zeptejte na více informací. 

Autor: Alžběta Dvořáková

Přispějte na projekty Maltézské pomoci pomocí portálu Darujme.

Projekt finančně podporuje staturání město Olomouc.