Informace pro dobrovolníky

Hlavním cílem programu Dopisování s vězni je snížit u osob ve výkonu trestu odnětí svobody negativní vlivy pobytu ve věznici, především sociální izolaci, prostřednictvím dopisování si s dobrovolníky.

Co je potřeba před zapojením do programu?

 • věk nad 18 let
 • dopisování probíhá ve dvojici dobrovolníků
 • vyberte si přezdívku, budete si dopisovat anonymně
 • vyzvedávání si dopisů na Olomouckém centru Maltézské pomoci
 • čistý výpis z rejstříku trestů
 • osobní setkání s koordinátorkou dobrovolnického programu, kde si vzájemně řeknete svoje představy a očekávání
 • vzájemný respekt, úcta a přijetí


Dopisování s vězni je pro dobrovolníky, kteří chtějí poskytovat psychosociální pomoc a podporu lidem ve výkonu trestu odnětí svobody prostřednictvím dopisování. Témata dopisování jsou různá, vždy záleží na zájmech a potřebách klienta a možnostech dobrovolníka, častými tématy jsou cestování, četba nebo aktuální starosti. Na obou stranách jsou v dopisování daná pravidla, která zabraňují poškození dobrovolníka nebo klienta, vše vám vysvětlíme při osobním setkání. Frekvence dopisování se pohybuje v průměru jednoho dopisu za měsíc.

Informace pro osoby ve výkonu trestu

Hledáme také osoby ve výkonu trestu odnětí svobody, kteří mají zájem dopisovat si s dvojicí dobrovolníků. Dobrovolník pomáhá vězni překonat obtížnou situaci způsobenou pobytem ve vězení. Korespondence probíhá se vzájemným respektem, úctou a přijetím. Po propuštění je kontakt a korespondence ukončena.

Pokud jste ve výkonu trestu a máte zájem zapojit se do programu Dopisování s vězni, napište dopis na Maltézská pomoc, o. p. s., Dopisování s vězni, Wurmova 7, 779 00 Olomouc.

Napište nám, pokud se do programu chcete zapojit

  Dobrovolničte i v jiných oblastech 

  Nejste z Olomouce s nemůžete se tedy zapojit do Dopisování s vězni? Maltézská pomoc nabízí spoustu dalších dobrovolnických programů nejen v Olomouci. Podívejte se na naši nabídku dobrovolnictví.