25. až 28. dubna probíhají Dny dobrovolnictví v Olomouckém kraji

Olomoucký kraj se letos poprvé zapojil do celostátní akce. Realizuje ji Maltézská pomoc ve všech svých centrech: Olomouci, Jeseníku, Šumperku, Prostějově a Přerově. Přizvala k sobě dalších 40 organizací, které otevřely své dveře zájemcům o pomoc druhým lidem.

„Dny dobrovolnictví jsou pestrou nabídkou barvité společenské angažovanosti. Kolem sebe máme spoustu lidí, kteří chtějí pomáhat druhým. Proto vznikají organizace a spolky zaměřující se na pomoc konkrétním lidem a zájmovým skupinám. Během čtyř dnů Vás čekají různorodé aktivity zaměřené na péči o seniory či děti, můžete se též seznámit se životem uprchlíků z Ukrajiny. K dispozici jsou i fyzicky náročné aktivity, jako je úklid lesního klubu či vyklizení černí skládky. K dispozici jsou i tvořivé aktivity, hudební a sportovní akce nebo pálení čarodějnic ve spolku vozíčkářů.“  zmiňuje ke Dnům dobrovolnictví vedoucí olomouckým a zlínských center Maltézské pomoci Michal Umlauf. “Aktivitám dominují události spojené se seniory, sociální skupinou, která trpí vyloučením a osamoceností. Třeba právě jim můžete zlepšit den tím, že je navštívíte,”  dodává.

V Olomouckém kraji se do dobrovolnických aktivit zapojí necelých 40 organizací a dohromady poskytnou přes 80 aktivit během čtyř dnů. Zapojit se je možné ve městech Jeseník, Šumperk, Přerov, Prostějov a Olomouc. Aktivity jsou však dostupné i na dalších místech, jako je Červenka, Plumlov, Libina, Hrubá Voda, Rokytnice či Dřevohostice.

Realizovat nezištnou pomoc mohou zájemci prostřednictvím manuální práce, vařením obědů či díky organizování různých aktivit pro seniory. Kromě fyzické činnosti jsou k dispozici i pohodové aktivity, koncert, společenské kluby, hudební vystoupení či tvořivé dílny. Díky dobrovolníkům si budou moci klienti pobytových zařízení užít třeba den venku či se účastnit zábavné akce. Ve výběru jsou i přednášky o dobrovolnictví a praktické ukázky práce s klienty s různým znevýhodněním. Nejvíce aktivit je dostupných ve čtvrtek a v pátek, pro víkendové nadšence se jich také pár najde.