Tradiční Mezinárodní setkání vozíčkářů na Velehradě se v letošním roce muselo vypustit slovo „Mezinárodní“, jelikož zahraniční hosti kvůli probíhajícímu riziku onemocnění nebyli do akce zapojeni. Již 20. Setkání vozíčkářů na Velehradě začalo v pátek 10. července a pokračuje do neděle 12. Akce pro osoby se zdravotním postižením se nemohla konat ve stejný čas jako Dny lidí dobré vůle, jelikož organizátoři museli omezit počet lidí, kteří mohli festival Dnů lidí dobré vůle navštívit. Maltézská pomoc tedy přesunula termín Setkání vozíčkářů o týden později.

20. Setkání se nese v rodinném duchu

Kulaté výročí Setkání vozíčkářů na Velehradě nepřekoná rekordy v návštěvnosti. Až do června nebylo kvůli probíhající pandemii zřejmé, zda se akce pro vozíčkáře bude moci uskutečnit. Na Velehrad i přes pozdní oznámení akce a i přes posunutí již zažitého termínu dorazilo lehce přes 30 klientů a též přes 30 dobrovolníků. Hosté na vozíčku dorazili z různých části republiky, převážně z Moravy a Slezska. Připojili se i klienti z místních velehradských, buchlovických a kunovických zařízení. Probíhající akce je tedy klienty celkem pozitivně vnímána, klienta Eva zmínila: „je nás letos méně, zvládneme si snad konečně popovídat všichni navzájem a bude to celkově klidnější, takové rodinné.“

O klienty a tým dobrovolníků složený jak ze zcela nově příchozích pomocníků, tak i z dlouholetých dobrovolníků různého věkového složení, od čerstvých maturantů až po seniory, se stará tým pěti koordinátorů z Maltézské pomoci z Olomouce.

V pátek na dobrovolníky a klienty silně svítilo slunce a teploty přesahovaly 30° C, proto večer strávili v tělocvičně místní základní školy, kde hráli obdobu televizní hry „Máme rádi Česko„ Máme rádi Velehrad. Vítězným týmem se stala skupinka s názvem Rum a Griotka. Výhrou však pro ně nebyly alkoholické nápoje, ale obrovská dvoupatrová buchta, která díky ochotě výherců udělala radost všem dalším šesti soutěžním týmům.

Na sobotní program sdělil dobrovolník Jiří, který se věnujeme meterologii, že můžeme očekávat přeháňky v průběhu celého dne. „Srážky nás budou provázet během celého dne, ale rušit výlet s hosty na vozíčku nemusíme, bouřky nepřijdou, ale může chvílemi vydatně pršet. Určitě se ochladí a bude vát silný vítr, ale dle radarových záznamů nevypadá situace tak, že bychom museli zůstat celý den zavření na ubytovacích zařízeních.“

Klienti spolu s dobrovolníky v sobotu dopoledne a odpoledne vyrazili na výlet. Jedna skupinka šla na procházku po Velehradě, navštívili baziliku, zašli do podvodního světa, do místního terária a dle počasí zavítají i k místní rozhledně v Modré, hájence Velehrad či rybníčku Rákoš. Druhá skupina vyrazila do nedalekých Buchlovic na prohlídku zámku, místního parku a do čokoládovny. Na sobotní večer je plánováno opékání špekáčků a pro zpestření atmosféry přijede harmonikář. „Na opékání se večer moc těším, moc mě baví sedět s ostatními kolem ohně. Akorát si s nimi nezazpívám, já zpívám hrozně, mně to nejde, ale rád si všechny zpěváky poslechnu, to já můžu, ale zpěv ne, to bych to všem zkazil,“ dodává s úsměvem host Tonda.

Na neděli je naplánována mše svatá v místní bazilice v rámci tzv. Malé pouti. Poté následuje oběd ve Stojanově a odjezd domů.

Autor: Karel Čapka

Přispějte, prosíme, na projekty Maltézské pomoci pomocí portálu Darujme.

Podpořeno Zlínským krajem.