Pomoc pečujícím při hlídání nemocných a zdravotně postižených
Cílem programu je dočasná pomoc pečujícím, kteří se starají o svého blízkého a nemají možnost odpočinku nebo prostor pro vyřízení potřebných záležitostí a to aniž by se museli strachovat o nemocného člena rodiny, který by měl zůstat doma sám. Chceme pečujícím ulehčit jejich každodenní starost o člena domácnosti postiženého jakoukoli formou demence (např. Alzheimerova nemoc) nebo jinou závažnou nemocí. Dobrovolníci dochází do domácností klientů a zastoupí pečujícího, který si zatím může vyřídit pochůzky po úřadech, u lékaře, zajistit si nákup, zajít do společnosti svých přátel nebo si jednoduše odpočinou.
Co je k dobrovolnictví třeba?
- Věk nad 18 let (se souhlasem rodičů 15 let) a mít čas 2 hodiny týdně na setkání se svým klientem.
- Čistý výpis z rejstříku trestů.
- Osobní setkání s koordinátorkou dobrovolnického programu, kde si vzájemně řeknete svoje představy a očekávání.
Jak bude společný čas vypadat?
Se svým klientem budete společně dělat to, co ho těší a co s vaší pomocí zvládne. Jde o to, aby se s vámi cítil klidně, abyste klientovi se syndromem demence zajistili radu jak postupovat v pro něj nepřehledných situacích a eliminovali rizika, která takto nemocní lidé často nedokáží rozpoznat. Tím zajistíte i velkou pomoc samotnému pečujícímu, pro kterého je takový čas vzácný.
Co vám zajistíme?
- Bereme ohledy na klientovy i vaše potřeby, těší nás, když si obě strany rozumí a je jim spolu dobře.
- Na první schůzku za klientem půjdeme s vámi.
- Pravidelný kontakt s koordinátorkou, to znamená, že na všechno, co vás zaskočí nebo potěší, nebudete sami.
- Zajistíme vzdělávání kurzy, které pro vás budou přínosné nejen v oblasti dobrovolnictví.
- Proplatíme případné cestovní náklady MHD za cestu ke klientovi.
Co získáte?
Hezký pocit ze smysluplně stráveného času, radost klienta z vašich návštěv, v neposlední řadě podpoříte růst zdravé společnosti a vzájemné sounáležitosti.
Kontakt
Pokud vás program zaujal, kontaktujte, a to i nezávazně, naši koordinátorku Lucii Švábovou (lucie.svabova@maltezskapomoc.cz), zodpoví vám každou otázku.
Příběhy dobrovolníků
„Svého klienta navštěvuju už rok. Je hodně nemocný, téměř všechno už zapomněl. Moc rád hraje karty, i když pravidla má svoje. Mně to nevadí a on má radost, když prohlásí, že vyhrál. Jeho manželka je ráda, že tráví čas i s někým jiným, než jenom s ní a mezitím si odpočine nebo něco vyřídí ve městě.“ Jana
„V domácnosti, kam chodím, žije dcera s mámou, která trpí Alzheimerovou nemocí. Už moc nemluví, nemůže si slova vybavit, ale poslouchá, když jí vyprávím já. Někdy jí předčítám, někdy si prohlížíme fotky, někdy děláme práce, které nám dcera zajistí, třeba zkoušíme párovat ponožky nebo přebírat pažitku. Když začne něco očima hledat po bytě, vím, že ji musím ujistit, že se dcera za chvíli vrátí, to funguje. Chodím za nimi ráda a mám radost, že pomáhám.“ Marcela